Van Yöresel Kıyafetleri

vanVan yöresel Kıyafeti Dilek Tekstil firması olarak bağlı olan dilek işleme ve kostumcu dilek firmalarında satış ve kiralık olarak verilmektedir.Kostümün özellikleri erkeklerde alpaka ve çuha kumaşlarından işlemeli yelek sırmalı ve lase işlemeli, belinde dokuma kuşak yada iyi poşi, içerisinde poplin yakalı gömlek, altında paça ver kenarları sırma ve lase işlemelidir.Ayrıca kostümün şal şepik kumaşından yapılmasıda mümkündür.Bu kostümün ayrıca parçaları ismaliye kuşak başında kürt puşisi,ayakkabı olarak ise deri ayakabı yada çarıktır.

Bayan van kostümünde ise Fistan denilen ve günümüzde halen satılan bindallı şeklinde olup üzerine suzane işlemeler yapılmaktadır.Kostümün üzerinde işlemeli ve sırmalı yelek belinde paralı kemer yada hasanbeyli kuşak bulunmaktadır.İçerisinde ise şile bezi hakim yakalı gömlek ve Saten dökümlü şalvar kullanılır.Baş için keçe fes üzeri süslemeli, yazma ise kenarları güpürlüdür.Boynunda beşi bir yerde gerdanlık kullanılır.Ayakkabı olara ise deri ayakkabıdır.

Kiralık Çocuk kostümü ayrıca dilek işleme firmasından satın alabilir yada kiralayabilirisiniz. ve binlerce kostüm içerisinden seçiminizi yapık aksesuarlarla kıyafetleri zenginleştirebilirsiniz.