Artvin Folklor kıyafeti

Artvin kostümü

Artvin Yöresel Halk oyunu kıyafeti en çok tercih edilen kostümlerimizden ve kostümlerden dir. Bu Kostümünün erkeklerde kumaş kalitesi alpaka ve bossa kumaş,Bayanlarda ise koton kadife ve ithal kadifedir.Ayrıca artvin halk oyunu kıyafetimizin işlemeleri sutaşı işleme dir.Bu kostümün içerisinde şanel saten şalvar ve içlik bayanlarda kullanılır.

Artvin yöresel halk oyunu kıyafeti erkeklerde, Kabalak alpaka kumaştan, Gömlek hakim yakalı poplin çift düğmeli, Camedan yani kollu ceket ise kenarları sırmadan oluşmaktadır.Şalvar ise pantalon tarzı olup ağı fazla düşük değildir.bu sayede daha zor figürleri kolay olarak yapmaya fırsat vermektedir. ürün aksesuarları ise fişeklik ve kemerdir bu ürünler ise vinnex ve deri olarak ikiye ayrılmaktadır.Yarışmalara katılımlarda kostümün içerisine kesinlikle deri ürünler verilmektedir.Ayrıca yarışmalık kostüm haricinde kıyafetlere vinnex fişeklik ve kemer verebilmekteyiz.Ayrıca erkek kostümünün ayakkabı sı ise kesinlikle çizme dir keza bu üründe yarışmalarda deri çizme olmakla beraber eğer müşterilerimizde kabul ederlerse vinnex çizme de verebiliriz. Ayrıca Vinneks çizme , Deri çizme, Körüklü çizme , Deri Fişeklik, Vinneks Fişeklik, Vinnex kemer, Deri kemer satışlarımızda bulunmaktadır.

Artvin Yöresel halk oyunu kıyafeti Bayanlarda; Üçetek Sırma ve lase işlemeli olup üzerine giyilen ceket yani camedan su taşı işlemeli olup kenarları sırma ile dönülmektedir.Artvin kostümünde Üçetek farklı renklerden oluşabilinmektedir.Fakat genel olarak kırmızı ve bordo kullanılmaktadır.Bu kostümün iç üçeteği diğer parçaların renginide belirlemektedir.Örneğin Bordo üçetek seçimi sonrası fes ve şalvar buna uygun renklerde imal edilir,Kostümün fesi karton fes olup üzerine boncuk yada lira süslemesi yapılır Başörtüsü yada yazma oyalı güpürlü olur,İçerisinde şile bezi gömlek klasik gösteri kostümleri için verilmekte olup yarışma kostümünde ise iç fistan tuning şeklinde altında ise şanel saten den şalvar belinde kemer lastikli yada liralı verilebilinir.Ayakkabı olarak ise deri ayakkabı verilmektedir.boynunda gerdanlık.Ayrıca yarısma kostümlerimizde başlık olarak keçe fes keçe fes üzerine montalı kofi saç takılmaktadir.

Firmamız Artvin halk oyunu kıyafeti kiralama ve satış yapmaktadır.Ayrıca Firmamızdan Artvin yöresel kıyafetinin parçaları olan Fişeklik, Kemer, Deri Çizme, Vinneks Çizme satış ve kirası yapmaktayız