Iğdır Yöresel Kıyafeti

ığdır yöresel kıyafeti

Iğdır yöresel kıyafeti kiralık ve satılık olarak verebilmekteyiz.Talep eden olur ise ayrıca kostüm mazemelerini ayrı ayrı satmakta veya kiralamaktayiz.Ülkemizde en çok oyunu oynanan kostümlerden bitanesidiri.Firmamızın 23 nisan ve okuma bayramı kostümü olarak en çok sattığı ürünlernden biri olan ığdır kostümü azeri kostümü kafkas kostümü gibidir. Kumaş kalitesi erkeklerde alpaka yada kadife bayanarda ise kadife veya saten kumaştır.

Iğdır yöresel folklor kostümü bayanlarda Kadife kumaştan yelek kolları düz kesim fakat yarım koldur.içerisinde ki gömlek ise uzun ve volenli kolları vardır. Bu sayede yeleğin içerisinden çıkan gömlek kolları çok hoş bir görüntü sağlamakla birlikte kollarının üzerine sırma işlemesi bu kostümün görselliğini arttırmaktadır.Kostümün diğer yörelerden ayıran en önemli parça olan alt parçası şalvar değil etektir.Bu etek ise kiloş etek olup düz duruluğunda sanki bir şalvar görüntüsü vermekte fakat oyun sırasında etek ortaya çıkmaktadır.Kostümün baş aksesuarı genel olarak düz krep yazmadır fakat günümüzde el işi taç kullanımıda vardır.Ayakkabı olarak ise deri ayakkabı kullanılır.

Iğdır yöresel halk oyunu kıyafeti Erkeklerde alpaka kumaştan dizlere kadar uzanan kaftan, altında şalvar yada günümüz tabiriyle tayt , belinde deri sallama kemer, içerisinde ise halim yaka poplin gömlek, başında yün kalpak,ayakkabı olarak ise deri çizme yada vinneks çizme kullanılır.

Iğdır da kostüm satan mağza kostüm kiralama, kiralık elbise ve folklor kıyafetleri okullara yada bireylere kargo ile teslim edilmektedir.Yaklaşık teslim süremiz ığdır merkeze 2 iş gününde köylü rine en geç 6 iş günündedir. Acil siparişleriniz aras kargo ile günaydın kargo olarak ta gönderilebilir ve böylece kostüm 1 günde size ulaşmış olur.