Diyarbakır Yöresel Kıyafeti

diyarbakır

Diyarbakır yöresel halk kıyafeti kumaş kalitesi olarak erkeklerde alpaka , çuha kumaşları kullanıldığı gibi ayrıca şal şepik kumaşta kullanılabilir.Şal şepik kumaşı genel olarak düğünlerde gençlerin kullanımı ile daha çok popüler olmuştur.Fakat yarışmalarda bölgemizi bu kostüm temsil etmektedir.

Diyarbakır yöresel folklor kıyafeti erkeklerde yelek şalvar dokuma kuşak belinde köstek zinciri, içinde şile bezi hakim yakalı gömlek ve mendil bulunmaktadır. Ayrıca başında egal dediğimiz diğer bir adıda kürt poşisi olan şal kullanılmaktadır.Bu ürün üzerine genel olarak işleme yapılmaz fakat talep edilir ise arka veya ön kısımlarına işlemeler yada motfiler yapılabilinmektedir.Bu kostümdeki yelek yada şalvar ayrı ayrı alabileceğiniz gibi takım halinde kiralık yata satılık olarak alabilirsiniz.

Bayan Diyarbakır kostümü ise kadife yada jarseden genelde desenli kumaşlardan yapılmaktadır.fistan dediğimiz bu kıyafeti günümüzde gelinler kına gecesinde daha ince yani saten yada ipeksi kumaşlardan kına gecelerinde kullanmaktadırlar.Bu kostümün altında şalvar ve şile bezi gömlek vardır. belinde altın kemer yada dokuma kuşak kullanılır.Ayakkabı ise deri ayakkabıdır.

Diyarbakırda kostüm satan mağzalar yada Diyarbakır kostüm kiralama olarak yardımcı olunur.