Erzincan Yöresel Kıyafeti

Erzincan

Erzincan Yöresel kıyafeti diğer yörelerimizde olduğu gibi alpaka ve mecidiye kumaşlardan imal edilir. Erzincan yöresi bu bölgeden göç eden kişiler tarafından oluşturulan dernek ve kuruluşlar tararfından çok rabet gören bir kostümdür. Kostüm kumaş kalitesi farklı tercihlere göre bossa yada çuha olmaktadir.

Erzincan yöresel kıyafeti erkeklerde yelek şalvar kuşak dokuma ismaliye dir ayrıca bu kostümü çocuklar için istediğinizde dokuma kuşak üçgen olarak verilirki kalın kuşak çocuklar için daha kolay taşınmaktadır.Yelek ve şalvar için ayrıca işleme ve sutaşı yapılır ve bu kostüm işlemeli olarak daha çok rabet görmektedir.Kostümün ayakkabısı deri ayakabıdır

Erzincan yöresel halk oyunu kıyafeti Bayanlarda şile bezi gömlek, mecidiye üçetek dokuma kumaştan üzerine işlemelidir.Ayrıca dokuma kuşak bellerinde ismaliye dir.Bazı bölgelerde ise paralı kemer kullanılmaktadır.Şalvar saten kumaştan olup ağlı ve bol dur.paralı fes yazma poşi ve gerdanlık bu kostümün aksesuarlarından olup ayakabı olarak ise deri ayakkabı kullanılmaktadır.