Ağrı yöresel kıyafeti

agrı kostümü

Ağrı yöresel kıyafeti ağrı ilimizde ve civar illerdede rahatlıkla oynanabilen kolay oyunlara sahip tir bu bölgemizde diger bölgerde oldugu gibi davul zurnalı eglenceli oyunları ve figürleri vardır. Ağrı kıyafeti bayan larda likralı kadife yada kedi bastı kadife istege göre koton kadife kumaşlardan yapılmaktadır. talep edilir ise kadife kumasın üzerine desenler işlemeler sutaşları yapıla bilmektedir. erkek kostümünde ise alpaka kumaş , bossa kumaş , çuha kumaş yada aktek kumaş kullanılabilir. bayanlarda oldugu gibi ağrı yöresi folklor kiyafeti de işlemeler, ve desenler yapılabilmektedir.

Ağrı geleneksel kıyafeti erkeklerde , poplin çift düğmeli gömlek hakim yakalı, yelek astarlı düğmeli, şalvar hafif dar paçalı ağlı talep edilirse kurt boğazı dediğimiz işleme cinsinide yapabilmekteyiz. Belinde dokuma ismaliye dedigimiz ve hala günümüzde antepde imalatını dokuma tezgahlarında yapılan kuşak ,yelek üzerine aksesuar olarak zincir 4 sıralı yada 3 sıralı , ayaklarda yün çorap krem rengi yada çift renkli , ayaklarında ise deri yemeni bulunmaktadır.

Ağrı sallama , besra laççi gibi oyunlar davul zurna eşliğinde oynanmaktadır. Günümüzde düğünlerde bu oyunlar bolca oynanmaktadır. Ağrı Bayan yöresel folklor kıyafeti aksesuar ve içeriği ise kadife fistan ayrıca fistan üzerine işlemeler yada kendinden desenli kadife kumaşlardan fistan yapmaktayız. Kadife fistan üzerine kadife yelek içi astarlı kenarlarına ise sırmalar geçirilmektedir. Genellikle fes kısa olarak tutulup üzerine yazma ve onlerine ise boncuk ve liralar ile süsleme yapılır. Bellerinde dokuma kuşak ismaliye olarak kullanılır ve ismaliye kuşak yerine paralı kemer yada liralı kemer de kullanılabilir ayrıca kostümün kol agzından kol dirsek boyunca kolluk , boyuna takılan beşi bir yerde gerdanlık ayaklarında yün çorap lar ve ayakkabı olarak genelde siyah ve kırmızı deri dilli yada dilsiz ayakkabı.

Bu kostümü istediginiz ölçülerde sipariş verebilir verdiginiz ölçüler ve kumaş renk seçiminizden sonra yaklasık 1 ila 3 gün içerisinde yapılabilmektedir.