Eskişehir Yöresel Kıyafeti

eskişehir

Eskişehir yöresel halk oyunu kıyafetleri bayan kostümü için kadife kumaş kullanılır.Ayrıca talep edilir ise eskişehir bayan kıyafeti saten kumaştan da yapılabilinir.Bu kostüm günümüzde bindallı dediğimiz bir çok kostüme ilham vermekte olup günümüzde hürrem kostümü olarak ta verdiğimiz bir çok bindallının kalıbı bu kostüm ile kullanılır.Kostümün kumaşının üzerine lase yada kordena işleme yapılır ve bu işlemeler etek uçlarına ve arka uçlarına yapılır bu kostümün kollarının içinde ayrıca şifon kore şifonu kullanılır talep edilir ise ithal şifon olan multi şifon kullanılır.Erkeklerde ise kumaş kalitesi ise alapka dır ayrıca çuha kumaş kullanılır. Kumaşın üzerine işlemeleri sutaşı işlenmektedir.

Eskişehir yöresel erkek folklor kıyafeti parçaları Kartal kanatlı cepken üzerine işlemeler laseden , şalvar yerine kısa şort kullanılır ve ayakkalrına tozluk kullanılır.Tozluk ve şalvar kumaşı üzerine lase işlemeler yapılır. Şile bezi hakim yakalı gömlek, keçe fes yada karton fes, belinde dokuma kuşak ismaliye , boyunluk olarak ise kefiye dokuma kullanılır.

Bayanlarda eskişehir yöresel kıyafeti bindallı bindallı üzerine paralı fişekli kemer, başında taç taç arkasına uzun şifon, altına şalvar içinde şile bezi gömlek boynunda ise gerdanlık ayakkabı olarak ise deri ayakkabı kullanılır.