Ankara Yaren Kıyafeti

ANKARA KOSTÜMÜ

Ankara yöresel kostümü ayrıca yaren kıyafeti olarak ta bilinir ürünün kumaş kalitesi yarışmalık olanları için erkelerde koton kadife kumaş üzerine işlemeler yapılır bayanda ise koton kadife üçetek üzerine kordena işlemeler yapılır. Yarışma harici gösteri yada aktivitelerde kullanıcak ürünlerimiz için ise erkek yaren kıyafetinde alpaka kumaş bayanlarda ise krep saten dediğimiz ipekli ve dökümlü satendir.

Ankara yaren erkek kıyafeti parçaları ve ürün içeriği şu şekildedir. Ankara erkek kostümü içerisinde kartal kanatlı bol sırma ve sutaşı işlemeli yelek belinde dokuma kuşak, altında ağlı şalvar, ayaklarında yün çorap ve çorap altnda ise deri yemeni ayakkabı bulunmaktadir. gömlek olarak tercihe göre dokuma kumaş yada baskı kumaştan iç göynek kullanır bu göynek kesinlikle hakim yaka gömlektir.Çocuklarda ise bu gömlek yerine şile bezi yada poplin gömlek te verilebilir başında ise fes fesin üzerine ise kefiye yada dokuma ismaliye kuşak saırlır ayrıca aksesuar olarak tabaka yada tütünlük ve hançer konulmaktadir.

Ankara Bayan kostümü içerisindeki parça ve aksesuarlar ise şu şekildedir. Üçetek koton kadife üzerine lase ve kordena işlemeler lale motifleri kenarlarında ise aslan kuyrugu motifleri arka tarafına ise papatya motifi yapılır. ayrıca üçeteğin içerisinde şile bezi gömlek yada talep edilir ise straptes seklinde işlemeli kısa gömlek, Şalvar olarak ise eğer ürün bordo rengi seçilir ise bordo şalvar yada işlemelerin rengi olan altın rengi yani balköpüğü renginde şalvar yapılabilir. belinde ise pirinç ve dökümden fişekli model kemer yada talep ve fiyata göre liralı kemer verilmektedir ayakkabı olarak bu yöremizde deri yemeni kullanılmaktadır. Boyununda beşi bir yerde gerdanlık, başında ise 7 cm lik özel fes , fesin üzerine kristal taş lı boncuklu ve liralı takı arkasına dogru ise bursa şifonu kullanılmaktadir.