Elazığ Yöresel Kostüm

ekazıg

Elazığ yöresel kıyafeti çayda çıra oyununda yapıldığı kostüm olup bu kostüm genel olarak en çok satılan ürünlerdendir. Bu ürün kumaşı erkeklerde alpaka kumaş olup gömlek poplin hakim yakalı gömlektir. Bayan kıyafetinde ise dokuma üçetek olan mecidiye kumaş kullanılır.Ayrıca elektrikli mum yada pilli mum olarak bilinen ateşten olmayan mumların satışını yapmaktayiz.Ayrıca kostümün parçaları tek tek olarakta alınabilir.

Elazığ yöresel folklor kıyafeti erkeklerde yelek arkası astarlı ve düğmeli içerisinde hakim yakalı çift düğmeli gömlek , altında ağlı ve bol kesim şalvar, belinde hasanbeyli dokuma antep işi kuşak, ayrıca köstek zinciri, başında genel olarak bi parça takılmadığı gibi ayrıca fes yada kasket temin edilir. Ayakkabı olarak ise deri ayakkabı kullanılmaktadır.

Elazığ yöresel halk oyunu kıyafeti bayanlarda dokuma mecidiye kutnusunda üçetek belinde paralı kemer denilen liralı kemer, içinde kristal saten şalvar, şile bezi hakim yakalı gömlek, başında paralı fes, fesin üzerine sarılacak yazma ve poşi ayakkabı olarak ise deri ayakabı kullanılır.

Elazığ da yöresel kostüm satan mağzalar elazığda kostüm kiralama