Edirne Yöresel Kıyafeti

edirne

Edirne yöresel folklör kıyafeti edirne halk kıyafeti olarakta giyilmiştir ve bu kostüm günümüzde bossa çuha yada alpaka kumaşlardan erkek kostümü yapılmaktadır.Bayanlarda ise koton kadife , ithal kadife, yada ipekli satenden yapılmaktadır.Kostümün gömlekleri şile bezi hakim yakalı gömlektir ayrıca bayan edirne yöresel kıyafetinde şile bezi gömlek yaka kenarları ve kol ağızlarında işleme kullanılmaktadır. Kostümün erkeklerinde lase işleme bayanlarında ise sutaşı işleme yapılmaktadır.

Edirne Yöresel folklor kostümü erkeklerde kollu camedan cepken , üzeri lase işlemelidir.Kartal kanatlı cepken ise gene aynı şekilde bol işlemeli lasedir.Şalvar olarak ise çuha kumaşın üstüne bol miktarda işleme yapılmaktadır.Ayrıca edirne kostüm keçe başlık içerir.Keçe fesin üzerine dolak kullanılır.belinde ise dokuma kuşak kullanılır ve üzerine nakışlı yağlık kullanılır.Ayakkabı olarak kostüm altında deri ayakkabı kullanılır.

Edirne yöresel halk oyunu kıyafeti bayanlarda koton kadife üzerine işlenmiş sutaşı yelek, kısa cepken olarak ta bilinmektedir.Şalvar ağlı şalvar olup dökümlüdür ve kenarlarına bol işleme bulunmaktadır. içerisinde şile bezi hakim yakalı gömlek, belinde uçkur ve yağlık bulunmaktadır.yağlık ve uçkurun ön ve arkasında nakışkar bulunmaktadır.ayrıca beşi bir yerde gerdanlık kostüm içinde bulunmaktadır

Edirne kostüm kiralama ve kostüm mağzası kiralık ve satılık olarak yardımcı olunur.