Aksaray Folklor kıyafeti

aksaray kıyafeti

Aksaray yöresel folklor kıyafeti kumaş olarak erkeklerde alpaka kumaş , aktek kumaş, çuha kumaş yada bossa kumaş kullanılmaktadır. Bayan aksaray yöresel kostümünde ise kadife nin türleri olan kedi bastı kadife, koton kadife, likralı kadife, ithal kadife kullanılmaktadır. Kostümün üstüne istenilen işleme ve desenler yapıla bilindiği gibi Bayan kostümlerinde etek uclarında üçetek kenarlarında ve ön kısımlarında su taşı işlemeler mevcuttur. Erkeklerde ise genel olarak işleme kullanılmaz ama su taşı geçirilerek paça ve iç şalvar kenarlarına sutaşı yapılabilir daha güzel görsellik olması için ise yelek kenarlarınada sutaşı işleme yapılır. İlkkez firmamız tarafından orjinale en uygun hakim yakalı poplin çift düğmeli gömlek erkek kıyafetinin içindede kullanılabilir.

Aksaray ilimizin yöresel kıyafeti erkeklerde, Fes kullanılmaz ama bazı bölgelerde başa poşi dolak sarılmaktadır. Yelek önden düğmeli üzerinde köstek 4 yada 3 sıralı zinciri, şalvar bol ve ağlı ayaklarında yün çorap ayakkabı olarak ise deri ayakkabı kullanılır.kostümde bel kısmına ise dokuma kuşak verilmektedir.

Aksaray yöresel folklor elbisesi bayan kostüm ise fistan yada üçetek kadife işlemeli olmakla beraber işlemesiz düz fistan şeklinde yada üçetek şeklindedir. Üçetek istenilir ise oymalı kenarlarla dahada güzel hale getirilebilir.üçetek yada fistan kumaşı koton kadife ile daha tok ve güzel görüntü verebilmektedir.Kostümün belinde ise paralı kemer dedigmi liralı ayarlana bilen kemer mevcuttur.Başında oyalı yazma yada güpürlü baş örtüsü boynunda beşi bir yerde ayaklarında yün el işi krem rengi çoraplar içine ise şile bezi hakim yakalı gömlek altında ise şanel saten olararkta bilinen kristal saten şalvar verilmektedir şalvarın rengi orjinal olarak sax mavi olsada günümüzde altın rengi yada işlemenin tonuna görede ayarlana bilinmektedir. Son olarak ayakkabı deri olmaktadır.

Ürün kiralanabilir talep edilir ise parça ve aksesuarları ayrı ayrı satılabilinir.