Bolu Köroğlu Kıyafetleri

bolu kostümü

Bolu Köroğlu yöresel kıyafeti erkeklerde kumaş kalitesi çuha , alpaka , bossa kumaşlarından yapılmakta olup kartal kanat cepken üzerine bol işlemeli olmaktadır.Ayrıca kostümlerimizin arkasına sırma işlemeler ile isimler yazılabilimektedir.Erkek kıyafetinin dolağı kefiye dokumadandır.Gömlek ise dokuma kumaştan olup ankara yaren kostümünüde andırmaktadır.Kostümün renklerinin seçimi olmakla beraber lacivert , bordo, siyah, renkleride kullanılmaktadır. Günümüzde dernek faliyetlerindede bu kostüm özellikle güzelliği nedeniyle kullanılmaktadır.Ayrıca turistlik mekandaki dükkanımızda turistler tarafındanda satına alınmakta ve dikkat çekmektedir.Bayan kostümünde ise Kadife kollu cepken üzerine işlemeler sutaşı ile işlenmektedir. Üçetek kareli kumaş ile yapılmaktadir.

Bolu yöresel halk oyunu kostümü erkeklerde fes fes üzerine dolak , cepken kartal kanatlı üzeri işlemeli , şalvar dar ve yarım ağlı, bel kuşağı dokuma bademli kuşak, belinde silahlık deri yada vinneks , gömlek dokuma mecidiye kumaştandır.Ayrıca kostüm ayakkabısı deri ayakkabı talepe göre ise deri çizmede kullanılmaktadır.Ürün aksesuarı olarak silah yada kama diger bi adıyla hançer de bulunmaktadır.

Bayan bolu yöresel halk kostümü ise başında saçlı fes, fes üzerine yazma bu yazma pullu yada güpürlü olduğu gibi düz yazmada kulanılmaktadır.Gömlek şile bezi kumaştan olup üzerine üçetek üzerine ise kollu cepken kullanılır ayrıca bu yöremizde üçetek kumaşından önlük kullanılmaktadır.Önlük üzerine talep edilir ise dokuma kuşak veya önlüğün kenarlarına kaytan da kullanılmaktadır.Şalvar bu yöremizde üçetek ile aynı kumaştan yapılmaktadır.ayakkabı olarak ise deri ayakkabı kullanılmaktadır.

Bolu da folklor kostümü satışı ve kiralaması için bizi arayın size 2 gün içerisinde her türlü kıyafet satış ve kiralama yapabilmekteyiz
Kostümlerimiz çocuklar içinde bulunmakta olup 23 nisan kıyayfeti adı altında inceleyebilirsiniz..