Karabük Safranbolu Kıyafeti

karabuk

Karabük kostümü kıyafeti erkek kumaş kalitesi koton kadife yada çuha kumaştan olup içerisinde altı parmak dokuma kumaşı kullanılır.Bayanlarda ise koton kadife yada kedi bastı kadife olarak bilinen tek en kadife den yapılır yanlız fiyat aralığının daha düşük olması için krep saten yada ipekli satenden de bu kostüm imal edilebilir.

Karabük erkek kıyafeti başında keçe fes ve üzerinde dokuma kefiye belinde ismaliye kuşak bulunmaktadir.Ayrıca cepkeni kollu cepken olup üzeri kordena yada lase işlemeler ile süslenilmektedir. Safranbolu kostümünün içeriğindede bu kostümde olduğu gibi kordena ve lase işlemeler mevcuttur.Ayrıca içerisine giyilen altı parmak dokuma kumaştan hakim yakalı gömlek kullanılır.Şalvar olara biraz karadeniz biraz iç anadolu bölgesi karışımı şalvar kullanılmış fakat şerit ve laselerle süslenmiştir.Ayakkabı olarak kulllanılan deri yemenidir.

Karabük Safranbolu yöresel halk oyunu kıyafeti bayan kostümü fistan yada kaftan olarakta bilinin yek pare kostümdür. Bu kostümün kumaşı günümüzde satenden , kadifeden, jarseden yapılmakla birlikte üzerine kordena lase işlemeler yapılmaktadır.başında fes fes üzerine alınlık kullanılır fakat yarışma kostümlerinde bu parça kullanılmaz belinde paralı yada liralı kemer kullanılır altında ise şalvar dokumludur ayakkabı olarak ise deri ayakkabı kullanılır.

Karabük te kostüm satan mağzalara yada kostüm kiralama yapan mağzalara kostüm verilir.