Hatay Yöresel Kıyafeti

hatay

Hatay yöresel halk oyunu kıyafeti kiralık ve satılık olarak verebilmekteyiz.Kostümün kumaş kalitesi talepe göre değişmekle birlikte orjinal kostümde erkeklerde koton kadife ve çuha kumaş bayanlarda ise koton kadife ve saten kumaş kullanılır.Kostümün diğer yöre ve bölgelerin kostümlerinden ayıran en belirgin özellik erkeklerde yarım kollu ve üzerine sıkı işlemeli sutaşı bayanlarda ise koton kadife kumaşın üzerine gümüş rengi sutaşı işlemesi oluşudur.

Hatay Yöresel folklor kostümü Erkeklerde Keçe başlık üzeri poşi sarılı, Yarım kollu cepken üzeri sırma işlemeli, belinde adana yöresindede kullanılan dokuma beyaz kuşak, içerisinde poplin yada şile bezi hakim yakalı gömlek, şalvar olarak ise ağlı şalvar kullanılır.Ayakkabı deri ayakkabıdır.

Hatay yöresel elbisesi bayanlarda kollu sırma işlemeli cepken, işlemeli önlük, saten kumaştan düz şalvar, belinde paralı kemer yada lastikli kemer. Başında yöresel özelliği olan yazma ve yazmanın kenarları güpürlü olması keçe fes üzerine istenir ise monte edilebilmesi kostümün baş bölgesinin en dikkat çekici hale getirmektedir.Ayrıca kostümün içerisinde beşi bir yerde dediğimiz gerdanlık kurdela üzerine dikilir.Ayakkabı olarak ise deri ayakkabı verilmektedir.

Hatayda Kıyafet satan mağza ve Kıyafet kiralama okul gösteri elbiseleri için bizi arayın bayilik almak için teklifte bulunabilirsiniz.