Karadeniz Yöresel Kıyafeti

karadeniz

Karadeniz Yöresel Folklor kıyafeti erkeklerde kumaş kalitesi olarak alpaka ve aktek kumaşlarından imal edilir. Gömlek kumaşı ise şile bezi yada poplin kumaşdan imal edilmektedir. Bayanlarda ise bu kumaş jarse yada kadife genel olarak ise satenden yada keşandan yapılmaktadır. Bu kostümün aksesuarları ayrıca satın alınabilindiği gibi kiralık olarakta alınabilinir.

Karadeniz Erkek Kostümü alpaka kumaştan yelek , Alpaka kumaştan yada bossa kumaştan yapılmış zılga , başında dolama , hakim yakalı çift düğmeli poplin gömlek, Deri sallama kemer yada vinneks sallama kemeri, köstek zinciri, muska, tabaka, ayakklarında ise deri çizme bulunmaktadır.Talep edilir ise derneklere yada organizasyon firmalarına göğüse Türkiye bayraklı arma dikilir.

Karadeniz bayan kostümü ise içinde fistan üzerine işlemeli yelek kenarları sutaşı geçilmiş altında basma şalvar ve uzun yün çorap el işi olarka verilir talep edilir ise ayrıca orlon yün karışımı basit renkli karadeniz çorabıda verilmektedir.Ayrıca ürün aksesuararı beşi bir yerde gerdanlık , pullu yazma bu üründen 2 adet verilirki kostümün en hoş ve güzel noktası budur.belinde ise dokuma ismaliye kuşak ayrıca peştemal ve keşan kullanılabilir. Ayakkabı ise deri ayakkabı yada kara lastiktir.