Hakkari Yöresel Kıyafeti

hakkari

Hakkari yöresel kostüm ve kıyafet kiralama ve satışını yapmakta olup ayrıca bu kostümün parçalarını ayrı ayrı satın alabilir yada kiralayabilirsiniz. Kostümün kumaş kalitesi erkeklerde şal şepik dokuma kumaşından imal edildiği gibi talep edilirse kostümün fiyatını daha düşürmek için alpaka kumaş tercih edilebilinir.Kumaş yelek te ise kesinlikle çuha kullanılmaktadır.Bayanlarda ise fistan bindallı nın kumaşı kadife kumaştır.Kadife kumaşın farklı çeşitleri olması munasebetiyle müşterilerimize sunduğumuz kumaşlardanda seçim yapabilir çünkü kumaşında baskılısı desenlisi deseni farklı olan kumşalar çok miktardadır.Bu kostümün kesimi yada kalıbı günümüz dizilerinde filmlerinde farklı kumaşlarla hali hazırda kullanılmaktadır.Kostüm için yaklaşık 6 metre kumaş gitmektedir.

Hakkari yöresel folklor kostümü erkeklerde şal şepik kumaş tan kollu ceket, Şal şepik kumaştan şalvar, üzerinde kısa yelek kenarları sutaşı çekili, belinde dokuma kuşak içinde ise poplin hakim yakalı gömlek, ayakkabı olarak ise deri yemeni çarık kullanılır. Başında ise legal dediğimiz diğer adıyla kürt poşisi kullanılır.

Hakkari yöresel folklor kostümü bayanlarda Kadife kumaştan fistan yada bindallı kaftanı, belinde dokuma kuşak yada paralı kemer, başında keçe fes , keçe fesin üzerine boncuk ve lira süsleme, kenarları oyalı yazma, boynunda beşi bir yerde gerdanlık şalvar olarak ise saten yada kadife şalvar kullanılmaktadır.Deri ayakkabı bu yöremizdede kullanılmaktadır.

Hakkari de yöresel kostüm satan mağzası ve okullara kıyafet gönderimi yapmaktayız yada yardımcı olunur.