Silifke Yöresel Kıyafeti

Silifke

Silifke yöresel giysisi bir diğer adıyla mersin kostümü, içel kıyafeti, akdeniz elbisesi olarakta geçmekte ve kaşık oyunu kostümü olarak ta bilinmektedir.Kostümün kumaşı alpaka ve mecidiye dokuma kumaşıdır.İşlemeler ise suzane ile sutaşı işlemenin birleşmesiyle olusur.Diğer yöresel kıyafetlerinden farklı olarak daha canlı ve bir çok rengi işlemelerinde bir arada bulundurmasıdır.

Silifke kaşık oyunu kıyafeti erkek ve çocuk kıyafeti kollu cepken üzeri sırma işlemeli ve sutaşı ile suzane karıştırılması, şalvar ise aynı şekilde sırma lase ve suzane işleme karıştırılması ile oluşur kalıp olarak yarım ağlı olan bu şalvar ayrıca uçkurlu yada beli lastikli olarakta yapılmaktadır. Mersin kostümü belinde ismaliye kuşak ayakklarında ise deri yemeni ile yün çorap bulundurmaktadır.Başında ise dokuma kuşak tan başlık yapılır.Ayırca folklör kaşığı, şimşir kaşık ihtiyacınıza karşılık verebilmekteyiz.

Bayanlarda ise dokuma üçetek üzerine yelek kadife kumaştan belinde dokuma kuşak yada talep edilir ise paralı kemer, önünde ise ponpon süslemeli önlük, altında şalvar lastikli içinde ise şile bezi gömlek kullanılır.Başında ise paralı fes ve yazma güpürlü ve desenlidir.