Çanakkale Yöresel Kıyafeti

çanakkale

Çanakkale yöresel kıyafeti diğer kostümlerden farklı özellikleri olduğu gibi işçilik olarak en ağır kostümlerdendir.Kumaş kalitesi çuha kumaş olup işlemeleri suzane işleme dediğimiz en ince ve en zor işlemelerdendir.Yaklaşlık 4 farklı renkte işlemelerden oluşmaktadır.Bayan kostümü ise Koton kadife ve etamini kumaşlarından oluşmaktadır.İşleme ise kollu cepkende sutaşı işleme ve önlük üçetek te ise etamin işçiliği bulunmaktadır.

Çanakkale kostümü erkeklerde Camedan kollu cepken üzeri suzane işlemeli altında kısa şalvar diğer adıyla şort, tozluk üzeri işlemeli, belinde dokuma kuşak,yağlık ve mendil , Boynunda kefiye dokuma poşi, Fes üzerine sünger ayrıca üzerine pulboncuklu yazma yada dantel oyası ayakkabı olarak ise deri ayakabı.

Çanakkale Kıyafeti bayanlarda ise işlemeli güpürlü yazma beşi biryerde gerdanlık, şile bezi hakim yakalı gömlek, etamin işli önlük ve şalvar, üzerine sırma işlemeli cepken kollu ceket belinde dokuma kuşak ayakklarında ise deri ayakkabı bulunmaktadır.

Çanakkale folklor kostümü satan mağzalar a da kostüm gönderimimiz vardır. Ayrıca Çanakkale Kostüm satan ve kiralama için kargo ile gönderim yapmaktayiz.