Denizli Harmandalı Kıyafeti

denizli

Denizli yöresel folklor kostümü, harmandalı, zeybek efe kostümü olarakta kullanılabilir. Bu kostümün kumaş kalitesi ve işlemeleri için bilgi vericek olursak erkeklerde alpaka kumaş gösterilik olarak çuha ve bossa kumaş ise yarışmalık kostüm olarak verilmektedir. Bayanlarda ise mecidiye kumaş kullanılmaktadir.Mecidiye kumaş dokuma yada baskı olarak bulunmatadır.Bayan kostümünde işleme olmamaktadır.Fakat erkeklerde işleme nerdeyse kumaş gözük meyecek şekilde sıkı ve yavaş bir şekilde komple dokunur.Bu işleme türüne lase işleme demekteyiz.

Denizli Yöresel folklor kıyafet erkeklerde alpaka kumaştan yada çuha kumaştan kartal kanatlı cepken üzeri işlemeli, kollu camedan üzeri işlemeli, şort arkası potur işlemeli, içinde dokuma altı parmak kumaşı, fes üzerine sünger , sünger üzerine kefiye yada igne oyası süslemeler, dokuma bel kuşağı kesinlikle ismaliye dokuma sı olup üzerine silahlık deri olarak veriliri.Ayrıca köstek ve silahlık yada tabanca verilebilir.

Denzil Yöresel Bayan kostümü ise mecidiye üçetek kumaşından üzerine kolsuz yelek, şalvar saten kumaştan şile bezi gömlek hakim yakalı,gerdanlık beşi bir yerde, paralı fes üzerine güpürlü yazma ayakkabı ise deri ayakkabı kullanılmaktadır.Erkeklerde ise Deri körüklü çizme verilmektedir. Birçok Körüklü çizme Osmanlı kostümü ve kıyafeti için verilmektedir yada kiralan maktadir.