Bilecik Yöresel Kostümü

bilecik

Bilecik yöresel kostüm kumaşı erkeklerde çuha iç gömlek olarak ise dokuma mecidiye den yapılmaktadır. Bayanlarda ise kadife ve saten kullanılmaktadır. Erkeklerde Çuha kumaş genel olarak yarışma kostümü diye adlandırdığımız kostümlerde olduğu gibi ayrıca kostümleri gösteri kostümü yada animasyon organizasyon larda açılışlarda bu kostümün kumaşını aynı görsellikte olan alpaka kumaş bossa kumaşla da yapabilmekteyiz ve bu sayede maliyeti daha düşük ama görsellik aynı olmaktadır.Aynı seyler bayan kostümü içinde geçerli olmakla beraber bu kostümdeki işlemelerin azaltılmasıylada maliyeti düşürülebilir.

Bilecik yöresel Bayan folklor kostümü Aksesuar ve giysi parçaları şu şekildedir; Kollu cepken üzeri sırma ile süslenir.Şalvar bol ve dökümlü belinde dokuma kuşak yada tokalı kemer, içinde şile bezi gömlek hakim yakalı başında ise fes fesin üzerine tepelik ve güpürlü yazma poşi kullanılmaktadır.

Bilecik yöresel Folklor halk oyunu kıyafetinde ise Erkeklerde Camedan , Kartal kanatlı cepken, Dokuma hakim yakalı gömlek, Potur şalvar, bu parçalarda işlemeli ve sırmalıdır.İşlemenin cinsi ise kordena yada lase dir. Kordena işlemenin anlamı ise 6 adet sim ipin birbirine sarılıp makinada el işiyle dikiminden oluşmasıdır.Gerçekten zor olan bu el işçiliği firmamızın 21 senelik ustası olan Niyazi ERKAN bey tarafından yapılmakta olup onun ustalığında bir çok İşleme ustası bugün kendi ekmeklerini yiyebilmek için firmamız bünyesinden ayrılıp ayrı çalışmalarda yapmaktadırlar.Bilecik kostümünün diger parçaları belinde ismaliye dokuma kuşak kuşak içine takılan yaglık yada mendil nakışlı. Başında ise keçe fes ve keçe fes üzerine dolanmış kefiyedir.Ayrıca kostümde yün çorap köstek ve boyunlukta kullanılır.