Balıkesir Folklor Kostümü

balıkesir

Balıkesir Yöresel kıyafeti kumaş kalitesi olarak erkeklerde çuha yada alpaka kumaş genellikle tercih edilir.Bayanlarda ise Camedan yani ceket için Koton kadife kumaş yada ithal kadife kumaş, Üçetek için ise baskı kumaş yada dokuma kumaş kullanılmaktadır.Ayrıca Bu kostümün Şalvarı kristal saten yada dokuma mecidiye dokuma kumaşından da yapılabilmektedir.

Balıkesir Yöresel kıyafeti erkeklerde kullanılan parçalar ve aksesuarlar şu şekildedir.Erkeklerde keçe başlık üzerine dokuma poşi olan kefiye , altı parmak kumaştan dokuma gömlek , camedan üzeri sırma ve lase işlemeli , kartal kanatlı cepken üzeri sırma ve lase işlemeli dir.Ürün kumaşı yukarda belirttigimiz gibi çuha veya alpaka kumaştır.Kısa şalvar yani şort ise sırma ve lase işlemelidir.Ayrıca şortun altına kullanılan tozluklar takımla bir bütün olması için camedan, kartal kanat, şort renginde ve aynı işlemede olması takımı tamamlamaktır.Kuşak olarak ise ismaliye kuşak kullanılır ayakkabı içim ise deri yemeni kullanılmaktadır.

Balıkesir yöresel kıyafeti bayanlarda kullanılan parça ve aksesuarlar ise şu şekildedir.Bayanlarda fes kullanılır ama bu her zaman degilidir bunun yerine ise çift yazma dedigimiz parçalar kullanır bunlar kenarları güpürlü ve desenli dir bu şekilde daha güzel bir görsellik saglanmaktadır.Üçetek kumaşımız ise dokıuma mecidiye kutnusundan olup oymalı üçetek bu ilimizdede kullanılır.Şalvar satenden yada dokuma kumaştan olabilir. Şile bezi gömlek hakim yakalı dır.Boynunda beşi bir yerde gerdanlık kullanılır. belinde ise önlük yada kemer kullanılabilir.

Balıkesir kostüm kiralama ve folklor özel yöresel elbise kiralık ve satılık

Ayrıca kostümlerimizin aksesuarları kiralık verilebilir