Bitlis Yoresel kıyafeti

bitlis

Bitlis Yoresel kıyafeti erkeklerde şal şepik kumaştan imalat edilip bu kostümün kumaşı tamamiyle orjinal kumaş olup bu kumaşın farklı tonlarında 4 seçenek mevcuttur.Bayanlarda ise kumaş kalitesi kadife kumaş kedi bastı yada ithal kadife kumaştan kullanılmaktadır.Ayrıca kumaş kalitesi olarak üst düzey olan Koton kadife kumaşta kullanılabilir.Şalvar saten kumaştan kuşaklar ise dokuma kuşaklardır.

Bitlis Yöresel kıyafeti Erkek kostümünde Şal şepik ceket, şal şepik yelek, şal şepik şalvar ayrıca şalvar günümüz tabiriyle ispanyol paça tarzıyla diğer illerimizin kostümlerinden farklılık taşır.Gömlek olarak ise Poplin gömlek kullanılmaktadır.Müşterilerimizin talepi ve bizim yönlendirmemiz sayesinde iç gömleği şal şepik kumaştan ceket yerine cekete benzer gömlek yaparak bu parçaları birleştirip maliyet olarak daha düşürülmektedir.Ayrıca belinde dokuma kuşak bir nevi tosya kuşak benzeri dokuma kuşak kullanılır.Başına ise dokuma şal baglanabilir.Ayakkabı olarak deri yemeni kullanılır.

Bitlis yöresel bayan kostümünde ise Bayanlarda fistan dediğimiz belinden lastikli kadife olarak yapılır.Ayrıca fistan üzerine jarseden yelek içi astarlı kenarları sutaşı yada sırmalı dır. bel kuşağı dokuma ismaliye den olup kuşak kenarları püsküllü olmaktadır.Şalvar ise saten kumaştan bol kesim dir. Kostümün diğer bir parçası 2 iyi poşi ve 1 yazma dır.Ayrıca ayakkabı olarak deri yemeni dilli ayakkabı kullanılır

Bitlis yöresel kıyafetleri halk oyunlarımızın en nadide kıyafetlerinden olup bu kostümü tek tek parçaları kiralanabilir yada satın alınabilir.